Blog

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı lomonosovv-900x600-1.jpg

Rusya’da Üniversite Okumak İsteyen Adaylara Bilgiler

Rusya’da Üniversite Okumak İçin Şartlar

Bu yazımızı Rusya’da üniversite okumak isteyen adaylara tamamen doğru ve en güncel bilgilendiri paylaşmak için hazırladık. Maalesef konuyla ilgili internette bir çok yanlış ve eksik bilgiler bulunmaktadır bu sebeple bir çok öğrenci ve velilerin ikilemde kaldığını gözlemliyoruz.

Rusyada-sıkca-sorulan-sorular

Üniversite sınavı barajı şartı

Rusya üniversitelerine kabul için barajı geçmenize gerek yoktur. En çok internet sitelerinde yer alan yanlış bilgilerin başında barajı geçmenizin gerektiği yazmasıdır. Bu kesinlikle yanlış bilgidir. Rusya üniversitelerinin kendi internet sitelerinde de görebileceğiniz üzere böyle bir koşul istenmemektedir. Rusya üniversitelerinin Türkiye’deki sınav sisteminden, dolayısıyla ÖSYM sınavının varlığından haberi yoktur. Üniversitelerin gerek lisans, gerekse yüksek lisans tüm programlarına kabuller lise-üniversite diplomanız ile yapılmaktadır. Bu yazıdan sonra yinede ikilemde kalan adaylara ve velilere başvuru yapacakları üniversiteye kısa bir mail atıp gerekli belgeleri istemelerini öneriyoruz.

O halde öğrenci başarısı nasıl ölçülüyor? Sadece diploma puanıyla mı?

Hayır sadece diploma puanı değil, Rusya üniversiteleri lisans – yüksek lisans öncesi 1 sene hazırlık şartıyla tüm adayları kabul etmektedir. Yani hazırlığı başarıyla tamamlamanız gerekmektedir.

Dil yeterliliğim var ise yinede hazırlık okumak zorundamıyım?

Rusya üniversiteleri

İster Rusça, isterseniz de İngilizce Rusya’da üniversite okumak mümkün. Dil yeterliliği olan adayların hazırlık eğitimi almasına gerek yoktur. Diploma puanınız tercih edeceğiniz üniversite için uygunsa o üniversitenin hazırlık muaf sınavına girerek direkt olarak 1.ci sınıftan başlayabilirsiniz. Fakat yeterlilik sınavı yalnızca dilden ibaret değildir. Aynı zamanda alan derslerinizinde sınavını vermeniz gerekmektedir. Örneğin sağlık alanı tercih edecek bir aday dil yeterlilik sınavının yanında kimya ve biyoloji sınavlarından, mühendislik okuyacak aday ise dil yeterliliğinin yanında matematik, fizik sınavlarından başarıyla geçmesi gerekmektedir. Hazırlık muaf sınavı ve mülakatları Haziran ayı sonuna kadar tarafımızca yapılmaktadır. Dilerseniz sınavda çıkacak örnek soruları tarafımızdan temin edebilirsiniz.

RUSYA’DA DİL EĞİTİMİ

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı unnamed.jpg

Rusya’da dil eğitimi genellikle devlet üniversiteleri bünyesinde verilmekte fakat özel dil okullarının sayısı da gün geçtikçe artmaktadır. Rusça, Rusya’nın yanısıra Türk Cumhuriyetleri, Ukrayna ve diğer birçok ülkede yaygın olarak kullanılan bir dildir. Türkiye’de de popülerliği artmakta olan Rusça’nın öğrenilmesi öğrenciler için oldukça büyük bir avantaj olacaktır. Rusça’yı ana vatanı Rusya’da öğrenirken aynı zamanda Rus kültürünü de yaşayacak ve dili günlük hayatta kullanarak, yaşayarak öğreneceksiniz.

Rusya’da dil okulları en çok iki şehirde yoğunlaşmıştır. Bunlardan ilki gerçek bir tarihi müze niteliğinde olan başkent Moskova’dır. Troya hazinesinin sergilendi��i Pushkin Museum of Fine Arts, şehrin merkezinde State Historical Museum, iktidarın sembolü Kremlin Sarayı, ünlü Kızıl Meydan ve daha ünlü bir çok yer dil eğitimi alırken keşfedilmeyi bekliyor. Bir diğer dil okulu şehri olan St-Petersburg, 5 milyonluk nüfusuyla çok Avrupai’dir. Şehir ”Avrupa’ya açılan kapı” fikriyle kurulmuştur. Geniş bulvarları, dingin suları, köprüleri vardır. Şehir, Kuzey’in Venedik’i olarak anılmaktadır. Dostoyevski’nin romanları Suç ve Ceza, Ezilenler de bu şehirde geçer. Şehrin kuzeyde olması nedeniyle kışın günler çok kısadır. Fakat Haziran – Temmuz arası gündüzler uzundur. Bu aralıkta 2 hafta güneş hiç batmaz ve bu günler ”Beyaz Geceler” olarak adlandırılır, şehirde festival tadında eğlenceler düzenlenir.

Rusya’da en çok tercih edilen programlar; Genel Rusça, İş için Rusça ve Birebir Rusça programlarıdır.

Rusya’da Dil Eğitimi Almanın Avantajları

Türkiye, Rusya ve diğer bölge ülkeleri arasında her geçen gün artan ticari ve siyasi ilişkiler nedeniyle Rusça öğrenmek, öğrenciler için önemli bir avantaj olacaktır. İngilizce’nin üzerine 2. bir yabancı dil olarak Rusça’nın seçimi sizi başkalarından birkaç adım öne taşıyacaktır. Rusça eğitimini Rusya’da alanlar sadece dili öğrenmekle kalmayıp Rus kültürünü ve yaşayış biçimini de daha yakından tanıyıp, dili daha hızlı kavrama imkanı bulmuş olacaklar. Türkiye’de özellikle turizm sektöründe yatırım yapmayı düşünenler için Rusça’nın önemi aşikardır. Her yıl milyonlarca turist Rusya’dan ülkemize gelmektedir. Ayrıca özel sektörde de sayıları her geçen gün artan Türk-Rus şirketlerinde iş imkanına sahip olabilme şansınız artmaktadır. Farklı etnik grupların bir arada yaşadığı Rusya’da farklı kültürleri tanımak öğrencileri kültür bakımından zenginleştirecektir. Soğuk bir ülke olmasına rağmen kesinlikle görülmesi gereken birçok önemli şehri ve güzellikleri olan Rusya, eğitim alınmaya ve yaşanmaya değerdir. 

Rusya’da Dil Eğitimi Alırken Çalışma

Rusya’da dil eğitimi alan öğrencilerin hiçbir şekilde çalışma izni yoktur.

Rusya Dil Okulu Kabul ve Başvuru Şartları

Başvuru için gerekli olan belgeler şunlardır:

 1. Okulların başvuru ücretleri (Başvuru ücretleri okullara göre değişkenlik göstermektedir. Okullara göre başvuru ücretlerini danışmalarınızdan görüşme esnasında öğrenebilirsiniz).
 2. Okulların başvuru formları (Bu formları danışmanlarınız ile birlikte veya onların direktifleri doğrultusunda doldurabilirsiniz).
 3. Pasaportunuzun kişisel bilgilerin yer aldığı sayfa ve varsa eski vizelerin olduğu sayfaların fotokopileri.
 4. Banka mektubu. (Mektup örneğini Academix danışmanınızdan temin edebilirsiniz.).
 5. Sponsor teminat mektubu. (Mektup örneğini Academix danışmanınızdan temin edebilirsiniz.)

Rusya Dil Okulu Vizesi

Rusya’dan öğrenci vizesi almak için eğitim alınacak kurumdan davet mektunu alınmalıdır. Academix bu aşamalarda öğrencilere yardım edecektir. Rusya öğrenci vizesine planlanan gidiş gününden 45 gün önce başvuru yapılabilir. Vize sonuçları genellikle iki ya da üç haftada çıkmaktadır.

Rusya’da Dil Okulları Konaklama Alternatifleri

Rusya’da konaklama seçenekleri oldukça zengindir. Öğrencilerin beklentilerine göre en uygun seçim yapılmaktadır. Konaklama seçimi en az dil okulu kadar önemli olup öğrencinin başarısını direkt etkilemektedir. Aile yanı, öğrenci evleri, yurt, kampüs içi konaklama ve paylaşımlı daireler olmak üzere bir çok alternatif bulunmaktadır. Öğrencilere özellikle ilk ay öğrenecekleri dilin kültürünü yakından tanımaları için aile yanı konaklama tavsiye edilmektedir.

Rusya’da Yaşam Masrafları

Rusya’da aylık ortalama harcamalar 8,000 – 20,000RUB yani 130 – 330$ arasında değişmektedir.

Rusya’da Sağlık Sigortası

Öğrencilerin gitmeden önce sağlık sigortası yaptırmaları zorunludur. 

Rusya’da Ulaşım

Rusya’da ulaşım için genellikle toplu taşıma tercih edilmektedir. Büyük şehirlerde otobüs hatları geniş kapsamlı iken Moskova, St. Petersburg, Novosibirsk gibi şehirlerde metro da vardır.

Adım Adım Rusya’da Rusça

1. Adım -KUTLU EDUCATION ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK HİZMETİMİZLE TANIŞMA

 • Kişisel bilgilerinizi, gitmek istediğiniz ülke-program tercihlerinizi, dil seviyenizi, eğitim durumunuzu ve iş deneyiminizi soran Academix formunu doldurmanızla yurtdışında eğitim için önemli, ilk adımı atmış olursunuz.
 • Bu formdaki bilgiler doğrultusunda hem kısa hem de uzun vadede planlarınız, danışmanlarımız tarafından tespit edilip, planlarınız doğrultusunda  size uygun programlar tavsiye edilir.
 • Eğer ülkeye karar vermediyseniz, ülkelerin genel özellikleri, vize ve bütçe açısından size uygunluğu analiz edilerek, çeşitli seçenekler sunulur.
 • Okulların başlangıç tarihlerini ve vize sürecini de göz önünde bulundurarak gitmek istediğiniz en uygun zaman belirlenir.
 • Size uygun olan okulların, genel masraf çizelgesi hazırlanır.

2. Adım – KARAR VERME AŞAMASI

 • Program seçenekleri değerlendirilip size en uygun olanını bulmanıza yardımcı oluruz.
 • Programla beraber, hassasiyetinize göre konaklama seçeneklerini  inceleriz.
 • Başvuru için gerekli evrak  listesi örnekleri  ile beraber  size verilir.
 • Karar verme süresince aklınıza gelen her türlü sorularınızı telefonla,  e-maille  ya da ofisimize gelerek danışabilirsiniz.

3. Adım – KAYIT İŞLEMLERİ

 • Okulun başvuru formu doldurulur. 
 • Diğer gerekli evraklar kontrol edilir. 
 • Konaklama rezervasyonu yapılır.
 • Uçak bileti rezervasyonu yapılır. 
 • Başvuru ücreti ödenir.
 • Başvurunuz okula gönderilir. 
 • Vize için gerekli evrak listesi verilir.
 • Vizedeki yoğunluk durumuna göre vize randevusu alınır.

4. Adım – KABUL BELGESİNİN GELMESİ VE VİZE İŞLEMLERİ

 • Kabul belgeniz geldiğinde size haber verilir.
 • Ülke durumlarına göre, randevu alınmamışsa vize randevusu alınır.
 • Hazırlamış olduğunuz vize evraklarını danışmanlarımız, profesyonelce kontrol eder ve eksik bir şey varsa onlar tespit edilir.
 • Vize için gerekli formlar program ve ülke özelliklerine uygun bir şekilde doldurulur.
 • Bireysel görüşme olan ülkeler için, ofisimizde  danışmanlarımızla ön hazırlık yapılır.

5. Adım – VİZENİN ALINMASI VE HAZIRLIK AŞAMASI

 • Vizeniz kontrol edilir.
 • Konaklama detayları gönderilir.
 • Uçak bileti alınır.
 • Program ücreti havale ya da nakit olarak yapılır.
 • Havaalanından karşılama istenmişse detayları ve onayı gönderilir.

6. Adım – ORYANTASYON

 • Havaalanında pasaportunuzla beraber yanınızda taşımanız gereken belgeler bildirilir. (Kabul belgesi, konaklama detayları gibi..)
 • Acil durumlar için vitamin, ağrı kesici, antibiyotik, havlu, nevresim takımı, priz dönüştürücü (converter) gibi yanınıza almanız gerekenlerin tavsiye edilmesi.
 • Telefon görüşmelerini kolaylaştırmak için Mezun Calling Card ‘ınızın verilmesi.
 • Pasaportunuzu daha kolay taşımanız ve kaybetmemeniz için size özel yapılan Academix çantasının verilmesi.
 • Programınızın ilk günü hakkında detaylı bilgi.
 • Eğer aile yanında kalacaksanız,bazı pratik bilgilerin verilmesi. Gitmeden önce aileyi arayıp buradan istediğiniz bir şey var mı diye sorma , yemekler, sizin sorumluluklarınız …

7. Adım – EĞİTİM SÜRENİZCE ACADEMIX YANINIZDA!

 • Program süresince KUTLU EDUCATION tüm noktalarda size ve ailenize destek vermeye devam eder.
 • Eğitim ya da konaklama konusunda sorun yaşandığında danışmanlarımız tarafından değiştirme yapılacaktır.
 • Yurtdışındayken programınızı uzatmak istediğinizde, başka okul  ya da program araştırırken de, danışmanlarımız size hizmet vermeye devam edecektir.
 • Program hakkında deneyim ve paylaşımlarınız bizim için değerli olup bir sonraki öğrencilerimiz için de yararlı olacaktır.

Rusya’da üniversite okumak için gerekenler

 • 10 Adet 3x4cm Ölçülerinde Arka Fonu Beyaz ve Mat Fonda Vesikalık Fotoğraf
 • En Az 2 Yıllık Pasaport
 • Aids Testi
 • Diplomanın Aslı (valilikten Yada Kaymakamlıktan Apostil Yapılacak)
 • Transkript (not Dökümü) Aslı, Islak İmzalı (valilikten Yada Kaymakamlıktan Apostil Yapılacak)

Rusya’da Davetiye 25 İş Gününde Hazırlanmaktadır.

Pasaport Fotokopinizi Erken Göndermeniz Size Zaman Kazandıracaktır.

Rusya’da eğitim sistemi

Rusya yüksek öğrenim sistemi dünya çapında özel bir yere sahip.  İleri ve gelişkin eğitim yöntemleri ve bilimsel araştırmaları ile Rus yüksek öğrenim sistemi dünyada en iyiler arasında kabul ediliyor. Rusya yüksek öğrenim programları diğer ülkeler tarafından tanınıyor. Bu programlar, artık UNESCO sıralamalarında üst sıralarda yer alıyor.

Rusya’da genel eğitimde, kişinin entelektüel, ahlaki, duygusal ve fiziksel gelişimi amaçlanıyor. Bu eğitim programında öğrenciler meslek seçimini yaparak kendilerini geleceğe hazırlıyor. 1985 öncesinde on yılı kapsayan genel eğitim, daha sonra on bir yıllık bir öğrenim süresine göre düzenlenmiş. Öğrenciler orta öğrenimi 17-18 yaşında bitiriyor. Genel eğitim sisteminde yaklaşık 68 bin eğitim kurumunda öğrenim gören 22 milyon kadar öğrenci var.

Rusya’da ilk genel eğitim 4 yıl, temel genel eğitim 5 yıl; ikinci genel eğitim ise 2 ya da 3 yıl sürüyor. İlk genel eğitim ve temel genel eğitim zorunlu. Öğrenciler, temel genel eğitimden sonra final sınavlarına giriyor. Sınavı geçerlerse temel genel eğitim sertifikası almaya hak kazanan öğrenciler, eğitimlerine devam etmeye teşvik edilir ya da edilmez. Sertifika, öğrencinin ya orta öğrenim ya da üniversite seviyesinde olmayan bir yüksek öğretim programında mesleki eğitim görmeye uygun olup olmadığını gösterir.

Mesleki Eğitim’de ise öğrenciler geleceklerini şekillendirir. Mesleki eğitim programlarına katılmak için ise herhangi bir giriş sınavına girmek gerekmiyor. Üniversite seviyesinde olmayan yüksek öğretim akademik derece kazandırmayan bir eğitim programı. Bu eğitim programı Türkiye’deki önlisans programına benziyor.  Bu programı tamamlayanlar ya mesleki faaliyetlere devam etmeye ya da üniversite seviyesinde yüksek öğrenim kurumlarına girme yolunu aramaya hak kazanıyor.

Rusya’da 1600 kadar devlet ve bin 900’e yakın üniversite seviyesinde yüksek öğretim kurumu var. Mezunlar dört farklı diploma alabiliyor. İki yıllık eğitimin ardından Intermediate diploma alan öğrenciler en az dört yıllık bir programı tamamladılarsa Bakalavr Derecesi’ni hak ediyor. 5 ya da 6 yıllık bir çalışmanın ardından alınan diplomaya ise specialist diploma deniyor. Bizde yüksek lisans diplomasına karşılık olarak Rusya’da magistr derecesi veriliyor.

Rusya’da üniversite fiyatları

Rusya Federasyonunda, yabancılar için yüksek öğrenim fiyatı ne kadar? Bir Rus üniversitesinde ücretli olarak okumak, fiyat ve kalite olarak gayet iyidir: yabancı öğrenciler çok makul bir fiyata temel bilgiler ve prestijli diplomalar alırlar. Rus üniversitelerinde eğitimin maliyeti farklı olabilir, ancak her durumda Avrupa’dan veya diğer ülkelerden göre daha düşüktür. Aynı zamanda, Rus eğitiminin kalitesi hiçbir şekilde Avrupa’dan daha düşük değildir. Asgari öğrenim ücreti Rusya Federasyonu Bilim ve Yüksek Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenir. Bu ücret devletin bir öğrencinin eğitimine yatırdığı miktardan az olamaz. Rusya’daki üniversitelerde eğitimin maliyeti, elbette özel müfredata, süresine ve eğitim göreceği üniversiteye bağlıdır. Ayrıca, Rusya’da yaşam giderleri (konut, yemek, ulaşım, sağlık sigortası ve diğerleri) birçok ülkeye göre daha düşüktür. Tam zamanlı bölümlerde okuyan yabancı öğrencilere de Rus öğrencileri gibi çeşitli avantajlar sağlanmaktadır. Bazı Rus üniversiteleri bazen yetenekli öğrencileri teşvik eder ve onlara öğrenim için indirim uygular. Rus üniversitelerinde lisans eğitimi ne kadar? Lisans programlarının eğitimi dört yıl sürer, mezun olduktan sonra, öğrenciler bir lisans derecesi ve yüksek öğrenim diploması alırlar. Öğrenciler bundan sonra yüksek lisans eğitimlerine devam edebilirler. Tam zamanlı lisans eğitimi yıllık ortalama 240-260 bin ruble* (3430-3715 dolar) tutarındadır. Minimum maliyet yılda 122,5 bin ruble (1750 dolar); yıllık maksimum 880 bin ruble (12570 dolar). Rus üniversitelerinin uzmanlığında eğitim maliyeti ne kadardır? Uzman bir programda eğitim en az beş yıl sürer ve lisans programlarına göre daha pratik bir yönelime sahiptir. Mezuniyet çalışmasından sonra, mezunlara uzmanlık derecesi ve yüksek öğrenim diploması verilir. Tam zamanlı uzmanlıkta eğitimin maliyeti ortalama yılda yaklaşık 240-260 bin ruble* (3430-3715 dolar) Minimum maliyet yılda 122,5 bin ruble (1750 dolar) yıllık maksimum 632 580 ruble (9036 dolar).

Rus üniversitelerinde yüksek lisans eğitim maliyeti ne kadardır? Bir yüksek lisans eğitim programı iki yıl sürer ve çalışılan alanla ilgili daha derin bir bilgi sağlar. Yüksek lisansa lisans mezunları ve uzmanlık alanından mezunlar başvurabilir. Mezun olduktan sonra, mezunlara yüksek lisans derecesi ve diploma verilir. Tam zamanlı yüksek lisans eğitimi yıllık ortalama 260-280 bin ruble* (3715-4000 dolar) tutarındadır. Asgari maliyet yılda 147 bin ruble (2100 dolar) yıllık en fazla 460 bin ruble (6570 dolar). Rus üniversitelerinde doktora eğitim maliyeti ne kadardır? Doktora eğitimi programı en az üç yıl sürer. Yüksek lisans, uzmanlık mezunları, bilimsel araştırma ve öğretim görevlisi olmak isteyenler başvurabilir. Bir tezi savunduktan sonra, doktora öğrencilerine bilim adayı derecesi verilir. Tam zamanlı yüksek lisans eğitimi yıllık ortalama 280-300 bin ruble* (4000-4285 dolar) tutarındadır. Minimum maliyet yılda 79 300 ruble (1133 dolar) yıllık maksimum 413 bin ruble (5900 dolar). Rus üniversitelerinde Rusça hazırlık bölümü fiyatları ne kadar? Birçok üniversitede, yabancı başvuru sahiplerinin gelecekte herhangi bir Rus üniversitesine girmelerini sağlayan yoğun bir eğitim kursu alabilecekleri hazırlık bölümleri vardır. Kural olarak, program Rus dilinin aktif bir çalışmasını içermesinin yanı sıra seçilen alanla ilgili sınavları vermek için gerekli dersler okutulur. Hazırlık sınıfı eğitimi birkaç aydan bir yıla kadar sürer. Lisans ve yüksek lisans derecesi programları içerik bakımından farklılık gösterir ve farklı maliyetleri vardır. Hem lisans hem de yüksek lisans için hazırlık bölümünde eğitim aynıdır ve yıllık bir kurs için ortalama 160 bin ruble* (2285 dolar) ödenir. Yaz okulunda eğitim ücreti ne kadar? Çoğu üniversitede, eğitim dışında, aynı zamanda bir kültür ve eğlence programı da dahil olmak üzere çeşitli kısa tematik programlar yer almaktadır. En sık yaz okulu olmakla birlikte, ilkbahar, sonbahar ve kış kursları da vardır. Kural olarak, bu tür programlar sertifika verildikten sonra üç ila sekiz hafta sürer. Yaz okulunda eğitim ortalama olarak 45 bin ruble* (643 dolar). Bazen üniversiteler, öğrencilere yalnızca ulaşım veya ulaşım ile konaklama için ödeme isterler. Eğitim kursunun kendisi ise ücretsizdir.

Rusya’da Yüksek lisans Fiyatları

Rusya Yüksek Lisans

Rusya üniversitelerinde sunulan en popüler yüksek lisans dereceleri MA (Sosyal Bilimler Yüksek Lisansı), MSc (Fen Bilimleri Yüksek Lisansı) ve MBA (İşletme Yüksek Lisansı) olarak sıralanabilir. Rusya’da yüksek lisans eğitimine kabul şartları oldukça rekabete dayalıdır ve öğrencilerin bir lisans derecesine sahip olmaları, ayrıca ek giriş sınavlarına girmeleri istenir.

Rusya üniversitelerinde birçok yüksek lisans programı İngilizce dilinde verilse de, bazı programlar için Rusça dil yetkinliğine sahip olma şartı bulunur. Bu yüzden Rusya’da yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin İngilizce/Rusça dil yeterliliklerini uluslararası olarak kabul görmüş sınavlar ile kanıtlamaları gerekecektir. Rusya’da akademik yıl iki döneme ayrılmıştır ve başvurular genellikle Mart-Temmuz ayları arasında yapılır. Birinci dönem 1 Eylül’de başlayıp 25 Ocak’ta sona erer, ikinci dönem ise 9 Şubat’ta başlar ve 30 Haziran’da sona erer. Rusya’da yüksek lisans eğitimi alan öğrenciler çalışma vizesi aldıkları takdirde eğitimleri süresince çalışabilirler.

Rusya’da Master/Yüksek Lisans Tipleri ve Dereceleri

Rusya, 2003 yılında Bologna Süreci’ne katılan ülkelerden biridir ve bu süreçle birlikte yüksek öğretim sistemi diğer Avrupa ülkelerine benzemeye başlamıştır. Rusya’da yüksek lisans eğitimi yaklaşık 2 yıl sürer.Rusya’ üniversiteleri MA (Sosyal Bilimler Yüksek Lisansı), MSc (Fen Bilimleri Yüksek Lisansı) ve MBA (İşletme Yüksek Lisansı) başta olmak üzere çeşitli yüksek lisans programları sunar. Bu programlar tam zamanlı, yarı zamanlı veya uzaktan eğitim seçenekleri ile sunulur. Git gide daha çok okulun eğitim dili İngilizce olmaya başlamıştır.

Yüksek lisans düzeyinde verilen eğitimlerin içeriği, seçtiğiniz bölüme ve üniversiteye bağlı olarak Rusça dilinde yazılı değerlendirmeler, sınavlar ve tez çalışmalarının bir birleşiminden oluşur. Çoğu Rusya üniversitesi “5 puanlık” bir not sistemini takip eder.

Rusya üniversitelerinde sunulan diğer yüksek lisans programları aşağıdaki gibidir:

 • Mimarlık
 • Gazetecilik
 • Biyoloji, Biyotıp, Biyofizik
 • Genetik
 • Hukuk
 • Tarih, Kültürel Çalışmalar
 • Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği
 • Nano-teknoloji
 • Makine Mühendisliği

Rusya’da Yüksek Lisans Kabul Şartları ve Başvuru Belgeleri

Rusya üniversitelerine giriş koşulları oldukça rekabete dayalıdır ve bir yüksek lisans programına kabul edilebilmek için lisans veya uzmanlık derecesine sahip olmak ve ek bir giriş sınavına girilmesi gerekir. Rusya üniversitelerinde yüksek lisans eğitimi alabilmek için istenen belgeler aşağıdakiler gibidir:Başvuru formu

 • Lisans sertifikasının veya eşdeğerinin onaylı bir fotokopisi (orijinal ve Rusçaya çevrilmiş bir kopyası)
 • Rusya Konsolosluğu tarafından akredite edilmiş bir sağlık sigortası şirketinden alınan sağlık sertifikası ve kan testi sonuçları
 • Doğum belgesi fotokopisi
 • En az altı adet vesikalık fotoğraf

Yabancı öğrencilerin genellikle oldukça rekabetçi bir seçim sürecinden geçmeleri gerekir. Bu, giriş sınavları veya Birleştirilmiş Devlet Sınavı’ndan (EGE) başarıyla geçmek gibi etapları içerir. Birçok üniversite aynı zamanda yerli ve yabancı öğrenciler için akademik yarışmalar düzenler. Kazanan adaylar giriş sınavına girmekten muaf olurlar ve çoğunlukla burs kazanırlar.Bazı ülkelerden gelen yabancı öğrencilerin eğitim belgelerinin verildiği ülkede yasallaştırılması gerekir. Bu, temel olarak belgelerin başvuruyu değerlendiren devlet daireleri tarafından tanınabilmesi için gerçekliklerinin doğrulanması anlamına gelir.

Normalde Rusça dilinde verilen yüksek lisans programlarının çoğu artık İngilizce dilinde de mevcut olmasına rağmen, çoğu programın eğitim dili Rusçadır. Hangi üniversiteyi ve programı seçtiğinize bağlı olarak, başvuru sürecinin bir parçası olarak dil yeterlilik sınavına girmeniz gerekebilir.

Bununla birlikte, birçok üniversite yabancı öğrenciler için Rusça hazırlık kursları sunmaktadır. Dolayısıyla eğitim dili Rusça olan programlara kaydolmak isteyen öğrencilerin 1 yıllık hazırlık kurslarına gitme şansı da bulunmaktadır.

Rusya’da Öğretim Ücreti ve Yaşam Masrafları

Rusya’da tam zamanlı yüksek lisans programlarının öğretim ücretleri eğitim alınan üniversite ve bölüme göre yıllık ortalama 2.900 €- 4.000 € arasında değişir. Ücretler en az 1.675 €, en fazla 5.935 € değerinde olabilir.Rusya’da bir öğrencinin ayda ortalama 300-400 Dolar, tam bir akademik yıl için ise (Eylül-Haziran) yaklaşık 3.000-4.000 Dolar civarında bir bütçeye ihtiyacı olacaktır. Sağlık sigortası, bir apartman veya yurtta yaşamak için temel ihtiyaçlar (yiyecek, çarşaf, deterjan vb.) ve ders materyalleri gibi ekstra masraflar için 300-400 Dolarlık bir bütçe ayırmak iyi olacaktır.

Rusya’da Yüksek Lisans Programları için Başvuru Dönemleri

Rusya’da akademik yıl 1 Eylül’de başlayıp 30 Haziran’da sona erer. Akademik yıl iki döneme ayrılmıştır. Her dönemin sonunda öğrenciler eğitim aldıkları alanda değerlendirme sınavlarına girerler. Rusya üniversitelerine son başvuru tarihleri üniversiteye ve bölüme göre değişiklik gösterir, ancak başvurular genellikle Mart’tan Temmuz’a kadar açıktır. Böylece vize, burs ve konaklama yerlerini ayarlamak için geriye yeteri kadar zaman kalacaktır.

Birinci Dönem: 1 Eylül-25 Ocakİkinci Dönem: 9 Şubat-30 Haziran

Rusya’da Yüksek Lisans Yaparken Çalışma İmkanı

Rusya’daki eğitimleri süresince çalışmak isteyen yabancı öğrencilerin 18 yaş ve üzeri olması, ayrıca Rusya Federasyonu İçişleri Bakanlığı Göçmenlik Genel Müdürlüğü’nden çalışma izni almaları gerekir. Ders saatleri dışında (tatiller dahil) üniversitelerde (veya üniversiteye dahil kuruluşlarda) çalışan yabancı öğrencilerin çalışma izin almaları gerekmez.

Bunun dışında iş bulmak isteyen öğrencilerin kesinlikle çalışma vizesi almaları gerekmektedir. Çalışma izni sadece devlet tarafından onaylanmış üniversitelerde tam zamanlı eğitim almakta olan öğrencilere verilir. Öğrenciler sadece ruhsatta belirtilen meslek alanında ve sadece eğitim aldıkları üniversitenin bulunduğu bölgede (şehirde) çalışabilirler. 

Neden Rusya’da Yüksek Lisans Eğitimi Almalısınız?

Rusya, uluslararası akademik toplumunda önemli bir yere sahiptir. Rusya genelinde üniversitelere kayıtlı yaklaşık 240.000 yabancı öğrenci bulunmaktadır. Rusya zengin ve eşsiz bir tarihe sahiptir. Rusya’da yüksek lisans eğitimi alan yabancı öğrenciler bu destansı tarihin ve geleneklerin tadını çıkarma şansına sahip olurlar.

Rusya’da eğitim aldığınızda, Dünya Üniversite Sıralamaları’nda yer alan 21 saygın üniversite arasından tercih yapma ve üstün kaliteli eğitim alma şansına sahip olursunuz. Rusya dünyanın en büyük ülkesi olduğundan, üniversite tesisleri için ayrılacak sayısız ve devasa alanlar bulunur. Dolayısıyla Rusya üniversitelerinin kampüsleri parklar, çeşmeler, müzeler ve hatta botanik bahçeleri içeren muazzam tesislere sahiptir.Rusya’da öğretim ücretleri ve yaşam maliyetleri diğer ülkelere kıyasla oldukça düşük fiyatlıdır. Bu da yabancı öğrenciler için ekonomik ve kaliteli eğitim olanakları sunar.

Rusya’da üniversite eğitimi, öğrencilerin çok çeşitli konu alanlarında akademik eğitim almalarına imkan tanır. Rusya, tarih boyunca edebiyat, bale, resim ve klasik müzik alanındaki başarıları ile tanındığından, sanatla ilgilenen öğrenciler için mükemmel bir konumdur. Rusya’da edebiyat eğitimi alan yabancı öğrenciler Alexander Pushkin, Fyodor Dostoevsky, Anton Chekhov ve Leo Tolstoy gibi dünyanın en ünlü yazarlarının yetişmiş olduğu bir ülkede eğitim alma şansına sahip olacaklardır.

Nasıl Yardımcı Oluyoruz?

Eğitim danışmanlarımız ile ofisimizde veya telefon/ skype üzerinden yapacağınız danışmanlık hizmeti

 • Başvuru için tavsiye edilen üniversiteler listesi
 • Başvuru formlarının doldurulması ve evrak kontrolünün yapılması
 • Motivasyon mektubu tavsiye ve kontrol desteği
 • Gerekli belgelerin hazırlanması konusunda destek
 • Mevcut burslar konusunda tavsiyeler
 • Hangi teklifi kabul etmeniz gerektiğiyle ilgili tavsiyeler
 • Başvuru sürecinden kayıt anına kadar destek
 • Vize başvuru işlemleri ve evrak hazırlama süreci desteği

Rusya’da Yüksek Lisans Eğitimi Alın

Rusya üniversitelerinde yüksek lisans eğitimi almak istiyorsanız, Endless Abroad olarak size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Eğitim danışmanlarımız başvuru süreci, gerekli evraklar, öğretim ücretleri vb. birçok konuda size danışmanlık hizmeti sağlayabilir. Detaylı bilgi için İstanbul ofisimizi ziyaret edin veya telefon ile bize ulaşarak ücretsiz danışmanlık randevusu alın.

Rusya’daki üniversiteler ve bölümleri

Rusya’da üniversite okuyabileceğiniz tüm bölümler aşağıdadır. En iyi Rusya üniversiteleri bölümleri hakkında bilgi almak için okumak istediğiniz bölümü tıklayabilirsiniz.

SAĞLIK ALANLARI
Genel Tıp
Genel Tıp (İngilizce)
Diş Hekimliği
Diş Hekimliği (İngilizce)
Diş Hekimliği Ortopedi
Eczacılık
Eczacılık (İngilizce)
Pediatri
Veterinerlik
Veterinerlik (İngilizce)
SAYISAL BÖLÜMLER
İnşaat Mühendisliği
Yazılım Mühendisliği
Yazılım Mühendisliği (İngilizce)
Makine Mühendisliği
Elektrik Elektronik Mühendisliği
Mimarlık
Nanoteknoloji Mühendisliği
Mekatronik Mühendisliği
Astronomi
Fizik
Kimya
Matematik
Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri
Pilotaj
Endüstri Mühendisliği
Radyo Mühendisliği
İç Mimarlık
Gemi Mühendisliği
Uçak Mühendisliği
Çevre Mühendisliği
Harita Mühendisliği
Roket ve Füze Mühendisliği
Uzay Mühendisliği
Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği
SÖZEL ve EŞİT AĞIRLIK BÖLÜMLER
Uluslararası İlişkiler
Uluslararası İlişkiler (İngilizce)
İşletme
İşletme (İngilizce)
Ekonomi
Ekonomi (İngilizce)
Uluslararası Ticaret
Hukuk
Uluslararası Hukuk
Turizm
Rus Dili ve Edebiyatı
Mütercim Tercümanlık
Filoloji
Siyaset Bilimi
Kamu Yönetimi
Radyo ve Televizyon
Halkla İlişkiler
Reklamcılık
Gemi Kaptanlığı
Moda Tasarım
Gümrük İşletme
Güzel Sanatlar ve Beşeri Bilimler
Dil Bilimi

Rusya’da burslu üniversite okumak

Rusya’da Burslu Okumak

Rusya üniversitelerine burslu girebilmek için adayların önünde 2 seçenek vardır. Birincisi Türkiye Cumhuriyeti tarafından verilen burslar. Konuyla ilgili öğrencilerimizi il-ilçe milli Eğitim müdürlüklerine yönlendirebiliriz. İkincisi ise Rusya Federasyonunun vermiş olduğu burslar. Her yıl şubat ayının son haftasına kadar başvurular internet sitesi üzerinden alınmaktadır. Mart ayında ise Ankara’da bulunan Rusya bilim kültür merkezi tarafınca bir mülakat tarihi oluşturularak Türk öğrencilere mülakatlar sonucu burs verilmektedir.

Adaylar Rusya milli Eğitim bakanlığından gelen heyetin önünde yüz yüze mülakata girmek zorundadır. Burs alabilmek için en büyük kriterler sırasıyla şu şekildedir. Adayların diploma ve transkript puanları, hangi lise – üniversiteden mezun oldukları, Bunun dışında adayların azda olsa Rusça bilmeleri ve bir Rus vatandaşı ile kan bağlarının olup olmaması da mülakatlarda kriterler arasındadır.

Örnek vermek gerekirse, bu yıl son başvuru tarihi 26 şubattı. Başvuru yapan adaylara Ankara’da bulunan Rusya bilim kültür merkezinde 20 Mart tarihinde mülakatlar yapıldı. Mülakatlar sonucunda yaklaşık 100 Türk adaylardan 55 ine 2018-2019 eğitim yılı için burs verilmiştir.

Rusya’da Burslu Okumak İçin Ne Yapılmalı?

Rusya önde gelen üniversitelerinde Burslu eğitim almak için Rusya Federasyonu Türk Vatandaşlarına ve Türkiye’de ikamet eden Rusya yurttaşlarına başvurularının başladığını duyurmaktadır.

Kimler katılabilir?

 1. 2017 yılından önce eğitimi tamamlayan veya 2018 yılında mezun olacakların yanı sıra eğitimlerine devam etmek isteyen yüksek okul ve lise mezunları.
 2. Lisans diploması sahipleri veya 2018 yılında Lisans diploması alacak olanların yanı sıra eğitimi Yüksek Lisans programında devam etmek isteyenler.
 3. Yüksek Lisans diploması sahipleri veya 2018 yılında Yüksek Lisans diploması alacak olanların yanı sıra eğitimi Doktora programında devam etmek isteyenler.

Eğitim nerede alınır?

Rusya önde gelen üniversitelerinde Lisans, Yüksek lisans, Doktora proglamlarında herhangi bir bölümde Rus dilinde eğitim alma imkanı sağlanmaktadır.

Katılımcıların mülakatını kimler yapar?

Adayların mülakatı iki aşamada gerçekleştirilecektir. Mülakatın Birinci aşaması Rossotrudniçestvo Federal Ajansı Türkiye Cumhuriyeti Temsilciliği (bundan sonra «Temsilcilik») ve Rusya Federasyonu Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği tarafından yapılacaktır. İkinci aşama, Rusya Eğitim ve Bilim Bakanlığı ve Rusya üniversiteleri tarafından Rusya’da uzaktan yürütülmektedir.

Seçim kriterleri

Akademik performans; seçilen alanında deneyim, nitelik, mesleki beceri ve başarı; bölgesel, ulusal ve uluslararası olimpiyatlara ve yarışmalara katılım; kamu ve sosyal aktiflik; yabancı dil bilgisi, başta Rusça olmak üzere

Rusya’da üniversite okumak için 10 neden

1.  Rusya’da üniversitelerdiğer ülkelere göre çok ekonomiktir. Yıllık 1500$-4500$ arası okul harcı ile istediğiniz bölümde okuyabilirsiniz.


2.  Rusya özellikle son yıllarda ekonomisi, alt yapı ve dış politikada göstermiş olduğu ilerleyişi, kendinden emin duruşuyla ABD ile rekabet halindedir.


3.  Rusya’da yaşam maliyetleri hemen hemen Türkiye ile aynıdır. Konaklama ve yaşam masraflarınız için aylık 350$-450$  yeterlidir.


4.  Rusya üniversiteleri Bologna anlaşması gereği Avrupa ve Türkiye’de tanınmaktadır. YÖK denkliği alabilirsiniz.


5.  Rusya’da üniversite eğitimi alarak hem istediğiniz bölümde okuyabilir hem de Türkiye’de çok önemli bir ticari dil olan Rusçayı öğrenmiş olursunuz.


6. Rusya’da üniversite eğitimi almak için yalnızca YGS sınavından barajı geçmeniz gerekmektedir. Üniversite kazanmanıza veya tercih yapmanıza gerek yoktur.


7.  Dünyanın 128 farklı ülkesinden yüzbinlerce yabancı öğrenci Rusya’da eğitim almaktadır. Her geçen yıl Rusya’da eğitim almak isteyen yabancı öğrencilerde ciddi bir artış görülmektedir.  


8.  Son yıllarda Rusya ile bir çok konuda ortak kararlar alınıp, ülkeler arası anlaşmalar yapılmıştır. Bu nedenle Rusya Federasyonu ile vize kolaylıkları’da sağlanmıştır.


9.  Rusya spor alanında dünyanın önde gelen ülkeleri arasındadır. Buz hokeyi ana spor dalıdır. 2018 Dünya kupası Rusya’da yapılacaktır.


10. Rusya her alanda hızlı ilerleyişiyle dünyanın en güçlü ülkeleri arasında eski gücüne kavuşmuştur.

Rusya’da sınavsız üniversite

Rusya’da eğitim ilk adımı hazırlık fakültesi 

rusya'da sınavsız üniversite

Rusya’da sınavsız üniversite eğitimi alacak her yabancı öğrenci 1 sene hazırlık fakültesin’de eğitim alarak Rusça öğrenirler. Hazırlık fakülteleri üniversiteler tarafından Eylül-Ekim-Kasım ayları başlarında ortalama 10 kişilik tamamı yabancı öğrencilerden olan gruplar oluştururlar.

Rusya’da eğitim alacak hazırlık fakültesi öğrencileri ilk dönem yalnızca Rusça öğrenirler. İkinci dönem ise Rusça ile birlikte Lisans eğitimi alacakları bölümlere göre Rusya üniversiteleri tarafından ek derslerde eklenmektedir.

Rusya’da Eğitim Sistemi

Rus eğitim sitemi dünyanın en iyi eğitim sistemlerinden birisidir.Nüfusun %99,6 okur yazardır ve dünyaya birçok edebiyatçı ve sanatçı yetiştirmiştir, Nobel ödülüne layık görülen birçok bilim adamına eğitim vermiştir.
Bologna anlaşmasını imzalayan ülkelerden biri olan Rusya’daki üniversiteler tüm dünyada tanındığı gibi ülkemizde de YÖK tarafından tanınmakta ve diplomalarına denklik verilmektedir. Bu özelliği ile Rusya, üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için en mantıklı kaliteli ve ekonomik seçeneklerden biri haline gelmiştir.

rusya'da sınavsız üniversite

Rusya’da eğitim dili Rusça’dır. Rusya üniversiteleri eğitim programları kapsamında İngilizce, Fransızca ve Almanca dillerinde eğitim verilmektedir. Üniversitelerin yüksek lisans ve master programları dahilinde yine farklı dillerde Rusya üniversitelerin’de Rusya’da eğitim almak mümkündür. Rusya’da eğitim yılı sezonu başlangıç tarihi Eylül ayının ilk haftasıdır. Önemli olan nokta Yabancı öğrencilerin Rusya üniversitelerinin açmış olduğu sınırlı sayıda kontenjanı ve davetiye çıkış süresi olan 25 iş gününü göz önünde bulundurarak ön başvurularını Nisan ayı itibariyle yapmaları tarafımızca tavsiye edilmektedir. Rusya’da bir dersin süresi 90 dakikadır. Bu sebeple yıllık aldığınız ders sayısı ne kadar az görünse’de Rusya’da alınacak eğitimin saati bir o kadar fazladır.

Rusya’da Eğitim Masrafları

Yüksek kalitede üniversite eğitimi veren Rusya, aynı zamanda hem üniversite harçları hem de yaşam ve konaklama maliyetleri düşünüldüğünde, yurtdışında bu kalitede eğitim almak için en uygun seçeneklerden biridir. Rusyada eğitim ve üniversite giderlerinin yaklaşık %75’I devlet tarafından finanse edilir. Bu nedenle Rusyada üniversite ücretleri ortalama yıllık 1500 – 4000 USD civarındadır. Türkiye ile kıyaslandığında dershane maliyetiyle sınavsız doğrudan üniversite öğrencisi olabilirsiniz demektir.

Rusyada üniversite okumak için kesinlikle bir servet harcamanıza gerek yoktur. Rusya’nın pek çok şehrinde yaşam giderleriniz Türkiye’den daha fazla olmayacaktır. Rusyada eğitim alan bir öğrenci konaklama ve yaşam giderleri için aylık ortalama 250-300 USD kadar harcamaktadır.
Rusya’da sınavsız olarak istediğiniz bölümü okuyabilirsiniz. Üniversiteler oldukça zengin seçenekler sunmaktadır. Nano-teknoloji mühendisliğinden Eczacılığa, Tıpdan Uzay bilimlerine, Opera-baleden politik bilimlere kadar her alanda kaliteli ve prestijli bir eğitim alabilirsiniz.

Rusça bilmeyen öğrenciler bu üniversitelerde, üniversite eğitimleri öncesinde 1 yıl hazırlıkla Rusça öğrenebiliyorlar. Bazı üniversitelerde İngilizce hazırlık ve devamında ingilizce eğitim veren bölümler de vardır.

Rusya’da üniversite sınavı

Rusya’da üniversite sınavının ilk etabı başladı. Bilim ve Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen ve kısaca YEGE olarak bilinen Birleşik Devlet Sınavı’nda (merkezi seçme sonavı) dün edebiyat ve coğrafya sınavları yapıldı. Edebiyat sınavına 54 bin, Coğrafya sınavına ise 24 bin aday katılıyor. Tüm branşlarda toplam aday sayısı ise 750 bin. 
Rusya’da üniversiteye girmek isteyen adaylar her dersten ayrı sınava giriyor. Bu dersler arasında Temel Matematik ve Rusça sınavları zorunlu. Yani eğitimine devam etmek isteyen adaylar bu iki sınavdan geçer not almak zorunda. Temel Matematik sınavı için minimum “geçer not” 100 üzerinden  27, Rusça içinse 34.
Adayların geçmesi gereken diğer sınavlar girmek istedikleri bölüme göre değişiyor. Gençler sınav maratonu başlamadan aylar önce dilekçe vererek girmek istedikleri sınavları bildiriyor. Örneğin, ekoloji, meteoroloji okumak ya da coğrafya öğretmeni olmak isteyen öğrenciler muhakkak Coğrafya sınavına girmek zorunda. Bu dalda geçer not 37.

Ayrı ayrı alınan notlarla, girilmek istenen üniversitelere başvuruluyor. Her üniversite bölümü, talebebağlı olarak “yeterlilik sınavını” kendisi belirliyor. Örneğim MGU ya da MGIMO gibi prestijli üniversitelere girmek için ilgili YEG’den “en yüksek puanı” almış olmak gerekiyor.
Bütün adaylar sabah saat 9.30’da sınav yerinde bulunmak zorunda. Kayıt işleminin ardından saat 10:00’da sınav başlıyor. Sınavlar süreleri branşa göre değişmekle birlikte genellikle 3 saat civarında. 
Adaylar 29 Mayısta Temel Matematik sınavına giriyor. Tarih ve Kimya sınavları 31 Mayısta, Rusça sınavı 3 Haziranda. İki gün sonra ise Fizik ve Yabancı Diller sınavları yapılacak. Adaylar yabancı dil sınavını İngilizce, Almanya, Fransızca, İspanyolca ya da Çinçe verebiliyor. Bu sınavların bir bölümü sözlü yapılıyor.
10 Haziranda Sosyal Bilgiler, 13 Haziranda Biyoloji ve Bilgisayar Teknolojileri sınavları düzenlenecek. Sınav tarihlerini kaçıran adaylar arasında geçerli mazeretleri olanlar yedek günlerde sınava girebiliyor. 
Sınava girecek adaylar yanlarına pasaport, yani kimlik, siyah tükenmez kalem ve bir şişe su alabiliyor. Özel Matematik sınavına girecek adayların yanlarına cetvel, iletki ve formülsüz bir hesap makinesi almalarına izin var.
Cep telefonu bulundurmak ve kopya girişiminde bulunmak ise sınav iptal sebebi. Sınavların yapılacağı salonlarda gözetmenlerin yanı sıra video izleme sistemlerinin de yardımına başvuruluyor.
Edebiyat ve Coğrafya sınavlarının sonuçları en geç 11 Haziranda açıklanacak. Tüm maraton ise 1 Temmuzda sona eriyor.
Adaylar eğer sadece 1 dersten başarısız olurlarsa bu dersten tekrar sınava girmek için başvuruda bulunabiliyor. 2 ve üzeri dersten başarısız olanlar ise tekrar denemek için bir sonraki yılı beklemek zorunda.
YEGE sınavı ülke çapında ve yurt dışında 5 bin 700 noktada ve 51 bin salonda yapılıyor. Sınavlar boyunca 169 binden fazla gözetmen görev yapacak.
Fiziksel engeli bulunan 6 bin 700 aday, sınavlara 16 sağlık noktasında ve 352 evde girecek.
Bu yıl YEGE’ye ilk kez Kırım ve Sivastopol’dan da adaylar katılıyor.

Rusya’da tıp okumak

Tıp eğitimi gençlerin sık tercihleri listesinde kendini gösteren önemli bir bilim dalıdır. Pek çok genç gibi sizlerde tıp eğitimi hayalinizi gerçek kılıp yurdunuza faydalı bireyler olabilirsiniz. Bunun için önünüzde girmeniz gereken sınav ve bunun stresiyle baş etmek durumunda da değilsiniz. Hayallerinizi gerçekleştirebilmek adına alacağınız tıp eğitimi için sınavsız kabul gerçekleştiren Rusya gibi kaliteli ülke imkânlarından faydalanmayı düşünebilirsiniz. Rusya tıp eğitimi almak isteyen gençlere öncülük ederek kaliteli pek çok imkan yaratmaktadır. Lise diplomanızla buraya gelebilmeniz mümkün. Eurostar yurtdışı eğitim danışmanları aracılığıyla lisans kaydınızı yaptırıp geleceğinizi garantileyebilirsiniz.

Dolgun maaşlı mesleklerden biri olan tıp eğitimi adına YÖK denklik diplomasıyla sizleri mezun edecek Rusya sizler için son derece avantajlı. Diplomanızı kullanarak kendi yurdunuz için faydalı bir hekim olma hayalinizi kısa zamanda gerçekleştirebilirsiniz. Lisans süreci, öğrencilik maliyetleri, harçlar gibi merak ettiğiniz her konuda bilgi almak için Eurostar danışanlarından fikir almayı düşünebilirsiniz.


Rusya’da Tıp Eğitimi Eğitim Süresi Kaç Yıl?

Tıp eğitimi lisans süreci 6 yıldır. Teori eğitim sürecini Rusya’da 6 yıl ile tamamlayabilirsiniz. Başarılı geçireceğiniz her dönem size zamanında mezun olabilme şansı sunacaktır. Ayrıca hazırlık eğitimini alarak dil öğrenip farklı Avrupa ülkelerinde iş sahası yakalama ayrıcalığını yakalayabilmeniz de mümkündür.


Rusya’da Tıp Eğitimi YÖK Denkliği Var Mı?

Tıp eğitimi almak için tercihinizi Rusya’dan yana kullanarak YÖK denklik diploması almaya hak kazanabilirsiniz. Hayal ettiğiniz kaliteli bir öğrenim süreciyle akademik kadrodan tıp adına her türlü donanıma sahip olarak mezun olabileceksiniz. Avrupa’nın sevdiğiniz ülkelerinde iş yaşamına başlayabilir, sonrasında memleketinize dönerek işinize aşık bir kimlikle hayatınıza devam edebilirsiniz.


Rusya’da Tıp Eğitimi YÖK Denklik Sınavı Nedir?

Rusya topraklarında alacağınız eğitim kalitesiyle kendinizi her yerde başarılarınızla kabul ettirebilirsiniz. İşe kabul aşamasında zaman zaman sizleri YÖK denklik sınavına tabii tutanlar olabilecektir. Durum böyle olunca YÖK denklik sınavı denen engeli aşma stresi sizi bürüyebilir. Ama korkmanıza gerek yok. Çünkü Rusya verdiği eğitime güveniyor ve sizleri bu sınav engelinde asla aşılamaz bir durumla karşı karşıya bırakmayacaktır.


Rusya’da Tıp Okuyup Türkiye’de Çalışabilir Miyim?

Türkiye’de çalışabilir miyim kaygısına bürünmenize gerek kalmayacak. Çünkü siz Rusya’nın eğitim kalitesinin yanında verdiği YÖK denklik diplomasını da alarak bu topraklardan ayrılabileceksiniz. Hem okurken hem de mezuniyetinizle birlikte Türkiye’de çalışma fırsatını yakalayabileceğiniz statüyle Rusya’dan ayrılacaksınız. Eurostar yurtdışı danışmanlarıyla irtibata geçerek bu konuda daha detaylı bilgi alabilirsiniz.


Rusya’da Tıp Eğitimi Kaç Para, Fiyatları Nedir?

Rusya’da tıp eğitimi almak birçok ülkeye oldukça uygun maliyette gerçekleştirilmektedir. Bu gerçek Rusya tercihinde son senelerde genel bir artışa zemin hazırlamıştır. Sizlerde geleceğinizi şekillendiren tıp eğitimi için ailenizi fazla zorlamayacak maliyetlerle karşınıza çıkacak olan Rusya’da tıp eğitimi fırsatını daha fazla ötelememelisiniz.


Rusya’da Tıp Eğitimi Sınavsız Mümkün Mü?

Tıp eğitimini alabileceğiniz lisans kaydı için sınavsız kabul gerçekleştiren Rusya sizler için hayallerinize giden yol olacaktır. Taban puan derdi ya da sınav girdim acaba olur mu kaygılarıyla boğuşmaya son dedirtiyoruz. Rusya sizler için lise diplomasıyla kayıt gerçekleştirip başarılı hekimler olarak istediğiniz branşta kendinizi yetiştirebilme olanağını sizlere veriyor.


Rusya’da Tıp Okuyan Türk Öğrenci Sayısı Kaç Kişidir?

Türk gençleri geleceklerini aydınlatacak olan lisans sürecinde kaliteli eğitim alabilecekleri kurum tercihlerini öncelik haline getirmektedirler. Hayatınız adına alacağınız en özel lisans dönem kaydı için Rusya gibi eğitim standardı bir ülkeyi gözü kapalı tercih edebilirsiniz. Tük gençlerinin tercihinde öncülük eden Rusya son senelerde kontenjan barajını Türk gençlerine olabildiğine genişletme tercihinde bulunmaktadır.


Rusya’da Tıp Okumak İçin Ne Yapmalıyım?

Tıp eğitiminde hem sınavsız kabul hem de memleket özlemine son dedirtecek avantajlar Rusya’da sizleri bekliyor. Tıp eğitimi için kendimi yeterli buluyorum diyorsanız alan eğitimi için bu ülkeyi tercih edebilirsiniz. Hem el becerisi hem sayısal alandaki zekanıza konusunda kendinizi yetiştirip uzmanlaşabileceğiniz eğitim ortamı Rusya’da sizleri bekliyor. Eurostar yurtdışı eğitim danışmanlarınız aracılığıyla lisans kaydınızı lise diplomanızla gerçekleştirip hayal ettiğiniz doktor statüsüyle bu ülkeden ayrılabilirsiniz.


Rusya’da Tıp Okumanın Avantajları?

Kaliteli eğitim ve lise mezunu olanlara ayrıcalık teşkil eden Rusya avantajlarını kaçırmamalısınız. Sizler için hem lise sonrası sınav derdiyle uğraşmanıza gerek kalmayacak hem de yurtdışı akademik ortam avantajlarından her zaman faydalanabileceksiniz. Okurken farklı Avrupa ülke avantajlarını değerlendirebilecek, akademik ortamda bilgili genç beyin akademik birimlerin bilgilerini doyasıya özümseyebileceksiniz. YÖK denklik diplomasını almaya hak kazanmak da ekstra avantajınız olacak.


Rusya’da Tıp Bitiren Mezunlarınız Var Mı?

Akademik hayatın getirilerini kullanıp Rusya gibi kaliteli öğretim ortamlarından mezun olan gençler elbette vardır. Sizler tercih aşamasındaki araştırmalarınızda Rusya’da tıp okuyanları araştırırken forumlarda ya da üniversite web sitelerinde mezunlara denk gelebilirsiniz. Yakinen görüşme elde edebilmek adına Eurostar yurtdışı danışanlarından yardım alabilirsiniz.


Rusya’da Tıp Eğitimi Bursları- Burslu ya da Ücretsiz Tıp Okuyabilir Miyim?

Başarılı olmak her daim öğrencilik yaşamınızın ödüllerini yanında getirecektir. Tam burslu ya da yarı burslu okuma avantajlarından faydalanmada başarılı her öğrencinin yakalayabileceği avantajlar arasında kendini göstermektedir. Tıp eğitimi her ne kadar zorlu süreç gibi görünse de gençlerin başarılı dönemlerinde burs imkanlarından faydalanabilmeleri her daim mümkündür.


Rusya’da Tıp Okuyup Türkiye’de Çalışmak

Hem Rusya’da okuyup hem Türkiye’de çalışabilmek hayal mi diye düşünüyorsanız hayal değil. YÖK denklik diplomasıyla buradan mezun olma şansını yakalayacağınız için Türkiye’de çalışma ayrıcalığını yakalamanız kaçınılmazdır. Bu nedenle hem öğrenim döneminizdeki tatillerde hem de mezuniyetinizle Türkiye’de çalışma olanağı yakalayabilmeniz kaçınılmaz. Önemli olan kendinizi kanıtlayacak başarıyı yakalamak.


Rusya’da Tıp Okumak Şartları

Hastalıklar ve sağlık konusunda bilgili olmak ve durumlar karşısında fikir yürütebilmek doktor olmanın temelinde yatmaktadır. Sizlerde bu becerinize ve bilişsel zekanıza güveniyorsanız tıp alanının en iyilerinden olabilirsiniz. Sınav engeline bakmaksızın sizleri kabul edecek Rusya avantajlarını değerlendirerek hayal ettiğiniz başarılı hekimler arasında siz de yer alabilirsiniz. Her türlü uygulamalı eğitimin artılarını bu ülke avantajlarıyla elde edebilmeniz de kaçınılmaz.


Rusya’da Tıp Eğitimi Taban Puanları

Birçok ülkede taban puana bakılmadan tıp öğrencisi olabilmeniz zordur. Rusya bu zinciri kırarak sizlerin herhangi bir sınava girip belirli bir puanı alma zorunluluğunu ortadan kaldırmıştır. Sınavsız kabul ile hayal ettiğiniz çizgide yürüyebileceğiniz lisans dönemini siz değerli gençlere sunmaktadır. Lise diplomanızla birlikte Eurostar yurtdışı danışanlarına talepte bulunarak kaydınızı tamamlayabilirsiniz.


Rusya’da Tıp Fakültesinden Türkiye’ye Yatay Geçiş Nasıl Yapılır?

Tıp fakültesinde başarılı olmak her daim yatay geçiş hakkını yakalayabilmek demektir. Sizlerin okumaya devam edeceğiniz kurumun beklenti ve başvuru koşullarına sahip olmanız bunun için yeterlidir. Transkriptinizde beklenilen düzeyde başarınız varsa ve başvuru kurumu o güne dek aldığınız eğitimi kabul ediyorsa başvurunuz onaylanacaktır. Bu nedenle Rusya’da tıp hayatınıza başlayıp Türkiye’deki kurumlara yatay geçiş gerçekleştirebilmeniz mümkündür.


Rusya’da Tıp Okumak İçin Gerekenler ve Başvuru Tarihleri

Rusya gibi sizi geliştirebilecek bir öğretim kurumuna başvuru gerçekleştirmek ve kabul sağlamak biraz çabukluk gerektirmektedir. Bunun için Eurostar yurtdışı danışanlarına referans verebilirsiniz. Tıp okumak için hazırlamanız gereken evraklar ve Mayıs’ın 15’i ile başlayan dönemde kayıt sürecinizi başarıyla tamamlamak için zaman konusunda hassas olmalısınız. Bunun için deneyimli birilerinden yardım almak mantıklı olacaktır.


Rusya’da Tıp Okumak İstiyorum

Tıp eğitim sürecinde Rusya’da yer almak istiyorsanız lise diplomanızı aldığınız gün kayıt için gerekli evrak hazırlığını tamamlamaya bakmalısınız. Tıp gibi kaliteli bir bölüm eğitiminde sınavsız kabul gerçekleştiren üniversitenin sınırlı kontenjan engeliyle uğraşmamak adına hızlı olmalısınız. Zekanızı ve yeteneğinizi geliştirebileceğiniz imkanları buradaki öğrenim sürecinde yakalayabilirsiniz.


Rusya’da Tıp Okumanın Maliyeti Kaç Para Mantıklı Mı?

Tıp okumanın maliyeti Rusya tercihinizle sizleri yormayacaktır. Uygun harçları ve öğrencilik yaşantısıyla Rusya son senelerin favori ülke tercihleri listesinde kendini göstermektedir. Burayı tercih ederek tıp adına son derece doğru bir ülke tercihinde bulunmuş olacaksınız.


Rusya’da Tıp Okumak Zor Mu?

Tıp okuyabilecek kapasiteye sahip olduğunuz sürece bu eğitimi almak zorlu olmayacaktır. Akıl yürütme becerileriniz kuvvetliyse, zekanıza güveniyorsanız, el becerileriniz yeterli düzeydeyse kaliteli bir hekim olarak buradan mezun olabilirsiniz. Rusya’da eğitim alabilmek için Eusrostar ayrıcalıklarıyla kısa zamanda hayallerinize kavuşabilirsiniz.


Rusya’da Türkçe Tıp Eğitimi Veren Üniversitelerin Tıp Fakülteleri Var Mı?

Türkçe destekli eğitim imkanları Rusya’da mevcuttur. Son zamanların favorisi olan bir ülke olan Rusya Türkiye’den gelen gençlerin yüzünü güldürmektedir. Tercihin çok olduğu tıp fakültesi adına Türkçe destekli eğitim veren tıp fakülteleriyle siz değerli gençleri beklemektedir.