Moskova Sechenov Devlet Tıp Üniversitesi

Adından Sizin de anlayabileceğiniz gibi Rusya‘nın ilk tıp üniversitesidir. Üniversite, İmparatoriçe Elizabeth Petrovna’nın hükümdarlığı sırasında M.V. Lomonosov’un ısrarları sayesinde Kont I. Shuvalov’un önerisiyle 1755’te Moskova İmparatorluk Üniversitesi Tıp Fakültesi olarak kuruldu. Fakat tıp fakültesi’nde dersler 1758’de başladı.

Sechenov Devlet Tıp Üniversitesi Binası

Moskova Devlet Üniversitesi bilimsel araştırma enstitüleri gibi bir dizi modern bilimin en önemli alanlarda uzmanlaşmıştır. Nükleer Fizik, Astronomi, Lazerler, Moleküler Biyoloji, biyoorganik Kimya, Antropoloji, Malzeme Bilimleri, Ekoloji, İnsani Bilimler gibi birçok dal içermektedir.

Toplam kayıtlı öğrenci sayısı (mezunlar ve yarı zamanlı öğrenciler de dahil olmak üzere) 40 000 öğrencidir. 8 500 profesör ve profesörlerin araştırma ortakları , 80 ülkeden yabancı öğrenci sayısı 5000’i bulmuştur.
Moskova Devlet Tıp  Üniversitesi önde gelen uluslararası kuruluşlarla anlaşmaları vardır (örneğin, UNESCO, Dünya Bankası), Birçok uluslararası dernek üyesidir ve  300 üniversite ile resmi anlaşması vardır.

İlk Sene Hazırlık Fakültesi

Rusya Üniversiteleri genelinde olduğu gibi Lisans, uzmanlık ya da Yüksek lisans eğitimleri için Moskova Sechenov Devlet Tıp Üniversitesi tercih eden öğrencilerimiz ilk sene hazırlık fakültelerinde eğitim alıp yıl sonu yapılacak sınavda gerekli başarı puanına erişip Rusya Üniversite Hazırlık Sertifikası almak zorundadırlar. Rusya’da eğitim alan Öğrenciler hazırlık fakültesinin ikinci döneminden itibaren ek dersler almaya başlarlar. Hazırlık fakültesinde alınacak dersler seçilecek lisans yada yüksek lisans bölümlerine göre değişmektedir.

Moskova Sechenov Devlet Tıp Üniversitesi Öğrenci Yurtları

Moskova Sechenov Devlet Tıp Üniversitesi  tüm Rusya Devlet Üniversitelerindeki gibi bünyesine aldığı yabancı öğrencilerine kendine bağlı öğrenci yurtlarında konaklama imkanı tanımaktadır. Üniversitenin öğrenci yurtları kampüs içerisinde bulunmaktadır. Üniversitenin öğrenci yurtları tek kişilik yada 2-3 kişilik odalardan oluşup, Kamera sistemi, İnternet ve binada güvenlik görevlileri bulunmaktadır. Üniversitenin yurt ücreti 100-150$ arasında olup, ücret yurt odalarının kalitesine ve kişi sayısına göre ve değişkenlik göstermektedir. Öğrenci yurtları ücretleri dönemlik olarak yatırılmaktadır.