Voronej Devlet Tıp Üniversitesi

Rusya’da Burdenko eski tıp okullarından biridir. Tıp eğitiminin tarihçesi, İskender’in emriyle (şimdi Tartu şehir, Estonya) Dorpat Rus İmparatorluğu’nun kuzey-batı Büyük Dorpat Üniversitesi kuruldu 1801 olaylarıyla bağlantılı Voronezh tıbbi akademinin, gelenekleri. Dorpat Üniversitesi parçası olarak yakışır klasik bir üniversite olarak, tıp fakültesi oldu. Rus İmparatorluğu Milli Eğitim Bakanlığı aracılığı Üniversitesi tuttu.

Yerli tıp tarihinde önemli bir dönüm noktası Rus tıp profesörleri yetiştirmek Dorpat Üniversitesi “profesörlük Enstitüsü” açılışı yapıldı. Profesör NI Enstitüsü mezunları arasından genel cerrah Pirogov da üniversitenin kurucularındandır .

 Voronej Şehri

 Güney Rusya’da Ukrayna sınırına uzak sayılmayacak bir yerde Voronej Nehri üzerinde yer almaktadır. Şehir 1585 yılında Rus Çarı 1. Feodor tarafından Rus şehirlerini Kırım ve Nogay Tatarlarının saldırılarına karşı korumak için kurulmuştur. Şuan ise yaklaşık bir buçuk milyonluk nufusu ile Güney Rusya’nın önemli ekonomik, endüstriel, kültürel, eğitim ve bilimsel merkezlerindendir.  Bizi ilgilendiren ise şehirdeki öğrenci yaşantısı.

   Şehir 60-70 bin öğrenci nüfusu ile Rusya’nın önde gelen öğrenci şehirlerinden biri. şehirde öğrenciye yönelik oldukça sosyal bir ortam bulmak mümkün ve Moskova, Petersburg’a nazaran oldukça ekonomik bir şehir. Türkiye’de öğrenci şehiri Eskişehir’e benzer bir şehir diyebiliriz… Öğrenciler için kafeler, büyük alışveriş marketleri, gece klubleri ile oldukça fazla sosyal ortam bulabilirsiniz… 

   Şehirde 2 tane havalimanı var. İstanbul ve Antalya’dan direk uçabilirsiniz. ( uçak seferleri bir tek yaz ayları var). Ayrıca şehirde türk öğrencilerin en önemli uğrak noktaları olan 4 tane  McDonald’s, 3 türk fastfood restoranı, 1 türk kebapçısı  mevcut… Hemen hemen her mahallenin kendine ait bir ormanı var, Türkiye’den geldikten sonra resimlerde de görüdünüz gibi “ne kadar çok ağaç var!”  diye şaşırabilirsiniz. Şehirde ulaşım otobüs,minibüs ve traleybusler ile sağlanmakta. Şehir içi otobuslerin bilet fiyatı 9 ruble (45 krş)… 

   Türkiye’de ki bir çok büyük şehirden daha güvenli bir şehir olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Yabancılara yönelik olumsuz hiç birşeyle karşılaşmazsınız. Zaten dünyanın 4 bir yanından üniversite eğitimi için gelen yabancılardan dolayı Voronezh halkıda yabancılara alışkın.

   Kısacası Voronezh, öğrencinin öğrencilik hayatını yaşaması, sosyal hayat ve eğitim için oldukça ideal bir şehirdir…