Rusya’da Yaşam Giderleri

Konaklama Giderleri

Yurt dışında üniversite okumak isteyen öğrencilerin eğitim ücretlerinden sonra en çok önem verdikleri konu konaklama gereksinimini hangi koşullarda karşılayabileceğidir. Rusya’daki üniversitelerin birçoğu kendi kampüslerindeki yurtlarla öğrencilerin konaklama gereksinimlerini büyük ölçüde karşılamaktadır.

Rusya üniversitelerindeki öğrenci yurtlarının ücretleri yurdun bulunduğu şehre ve sunduğu olanaklara göre aylık 25 $ ila 150 $ arasında değişmektedir.

Rusya’daki öğrenci yurtlarının sunmuş olduğu olanakları ve genel kurallarını özetle şöyle sıralayabiliriz:

Ø Sigara ve alkol kullanımının yasak olduğu ve güvenlik gerekçesiyle kamera ile izlenen öğrenci yurtlarının birçoğunda saat 23’ten sonra öğrencilerin giriş – çıkış yapmasına izin verilmemektedir.


Genellikle karma yurt modelinin geçerli olduğu; ancak isteyen öğrencilerinin hemcinsleriyle kalabileceği Rusya’daki öğrenci yurtlarında odalar 2 – 4 kişinin kalacağı şekilde düzenlenmiştir. Bununla birlikte tek kişilik odalarda kalmak isteyen öğrenciler, belirlenen ücret farkını ödeyerek bu isteklerini karşılama olanağına da sahip olabilmektedirler.

Ø Rusya’daki öğrenci yurtlarında yemek servisi olmadığından öğrenciler yurttaki olanaklara göre ya kendi odalarındaki mutfaklarda ya da her katta bulunan ortak mutfaklarda yemeklerini hazırlayabilirler.

Ø Banyo ve tuvaletler bazı yurtlarda her odada bulunurken bazı yurtlarda 2 odanın ortak kullanımına da sunulabilmektedir.

Ø Öğrencilerin yurt odalarında su ısıtıcısı ve elektrikli ısıtıcı kullanımı yasaktır.

Ø Bazı öğrenci yurtlarında etüt salonu, spor salonu, televizyon ve multimedya salonu gibi olanaklar da bulunabilmektedir.

Yurtta kalmak istemeyen öğrenciler için ev kiralarına baktığımızda ise evin bulunduğu şehre ve özelliklerine göre kira ücretlerinin aylık 200 $ ila 700 $ arasında değiştiği görülmektedir.

Kira ücretinin yanında fatura giderlerinin de bulunması nedeniyle daha maliyetli olması ve öğrencilere ev kiralama konusunda çekingen davranan ev sahipleri gibi nedenlerle öğrencilerin birçoğu yurtlarda kalmayı tercih etmektedir.

Yeme – İçme Giderleri

Eğitim ve konaklama giderlerinden sonra öğrenciler için en önemli gider kalemi yeme – içme giderleridir. Rusya’daki market, kafe ve restoranlardaki fiyatları göz önüne aldığımızda Rusya’nın bu konuda Avrupa ve ABD ile karşılaştırılamayacak kadar ekonomik olduğu görülmektedir.

Rusya’daki üniversitelerin kafeteryalarında bir öğün yemeğin ücreti ortalama 1 $ civarındadır. Üniversite dışındaki fast food restoranlarında ve lüks olmayan restoranlarda ise bir öğün yemek için 5 – 10 $ civarında bir ödeme yapmanız gerekir.

Marketlerdeki temel gıda ürünlerine baktığımızda ise şehirden şehre küçük değişiklikler olmakla birlikte ortalama fiyatlar şöyledir:

1 litre süt: 1 $

1 ekmek:  0,5 $

1 kg peynir: 9 $

1 düzine yumurta: 1,5 $

1 kg patates: 0,5 $

1 kg soğan: 0,5 $

1 kg kırmızı et: 8 $

1 kg elma: 1 $

1 kg muz: 1 $

Ulaşım Giderleri

Öğrenciler için bir diğer gider kalemi olan ulaşım giderleri de Rusya’da oldukça düşüktür. Şehirden şehre küçük değişiklikler olmakla birlikte ulaşım ücretleri şöyledir:

Tek yön bilet: 0,3 $

Aylık abonman: 10 $

1 litre benzin: 0,6 $

Taksimetre açılış: 1,5 $

Taksi 1 km: 0,15 $

Rusya’daki ürün ve hizmetlerin ücretlerinin şehirlere göre değişiklik gösterdiğini göz önüne aldığımızda Rusya’da eğitim gören bir üniversite öğrencisinin eğitim ücreti dışında saydığımız alanlardaki giderlerinin yanı sıra sosyal, kültürel ve sanatsal etkinliklere ayıracağı bütçeyi de düşündüğümüzde aylık ortalama giderinin yaşam biçimine göre 250 $ ila 500 $ arasında olması beklenir.

Bu rakamlar Avrupa ülkeleri ve ABD ile karşılaştırıldığında oldukça düşük olduğu gibi ülkemizde şehir dışında okuyan bir öğrencinin giderlerinden çok olmadığı da görülecektir. Ülkemizdeki vakıf üniversitelerinin ücretlerini göz önüne aldığımızda ise Rusya’da üst sınıf uluslararası bir üniversitede eğitim görmenin ülkemizdeki sıradan bir vakıf üniversitesine göre dahi ne kadar düşük maliyetli olacağı çok açık bir biçimde görülecektir.