Rusya Ulusal Araştırma Üniversitesi

Rusya Ulusal Araştırma Üniversitesi Ekonomi Yüksek Okulu

Rusya’nın tek yarı vakıf, yarı devlet üniversitedir. Moskova, St.Petersburg, Nijniy Novgorod ve Perm şehirlerinde  toplamda 4 kampüsü bulunmaktadır. Farklı şehirlerde bulunan tüm kampüsler yabancı öğrenci alımı yapmakta olup, yabancı öğrencilere yurt-barınma imkanı tanımaktadır. Dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında ilk 500 de yer alan 17 Rus üniversiteden bir tanesidir. QS ranking sıralamasında 2021 istatistik raporunda 298. sırayı yer almış olan üniversite son yılların en dikkat çeken Rusya üniversitesi olmuştur. Üniversitede 56 ülkeden yabancı öğrenciler öğrenim görmektedir.

Üniversitenin bünyesindeki öğrenciler için en büyük avantajı Dünyanın en önde gelen üniversitelerle anlaşması olup, çift diploma vermesidir. Üniversitesinin anlaşması olduğu üniversiteler başlıca şu şekildedir.

Rusya Ulusal Araştırma Üniversitesi

Londra Üniversitesi (İngiltere)
Roma Vergata Üniversitesi (İtalya)
Pompeu Fabra Üniversitesi (İspanya)
Lancester Üniversitesi (İngiltere)
Rotterdam Erasmus Üniversitesi (Hollanda)
Berlin Üniversitesi (Almanya)
Paris Pantheon Sorbonne Üniversitesi (Fransa)
Münster Üniversitesi (Almanya)

Çift diploma ile ilgili Üniversitenin anlaşmalı olduğu diğer ülkelerdeki alternatif üniversiteleri aşağıdaki linkten bulabilirsiniz. Çift diploma programlarını tercih eden öğrenciler söz konusu bazı programlarda yarım dönem yada son sene tercih edeceği üniversitesinin yer aldığı ülkede öğrenimini tamamlaması gereklidir.

Rusya Ulusal Araştırma Üniversitesi Ekonomi Yüksek Okulu (HSE Univeristy) Türkiye’de bir çok üniversiteyle akademik anlaşma yapmış olup, Türkiye’deki üniversitelerle öğrenci değişim programlarına tabidir.

Ulusal Araştırma Üniversitesinin Anlaşmalı olduğu başlıca Türk üniversiteleri Ortadoğu Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Bilgi Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi. Diğer Dünya ülkelerindeki üniversitenin anlaşmalı olduğu üniversiteleri aşağıdaki bağlantıdan görebilirsiniz.

https://www.hse.ru/intpartners/part

İlk Sene Hazırlık Fakültesi

Rusya Üniversiteleri genelinde olduğu gibi Lisans yada Yüksek lisans eğitimleri için Rusya Ulusal Araştırma Üniversitesi tercih eden öğrencilerimiz ilk sene hazırlık fakültelerinde eğitim alıp yıl sonu yapılacak sınavda gerekli başarı puanına erişip Rusya Üniversite Hazırlık Sertifikası almak zorundadırlar. Rusya’da eğitim alan Öğrenciler hazırlık fakültesinin ikinci döneminden itibaren ek dersler almaya başlarlar. Hazırlık fakültesinde alınacak dersler seçilecek lisans yada yüksek lisans bölümlerine göre değişmektedir.

Rusya Ulusal Araştırma Üniversitesi Öğrenci yurtları (Konaklama)

Rusya Ulusal Araştırma Üniversitesi tüm Rusya Devlet Üniversitelerindeki gibi bünyesine aldığı öğrencilerine kendine bağlı öğrenci yurtlarında konaklama imkanı tanımaktadır. Üniversitenin öğrenci yurtları kampüs içerisinde bulunmaktadır. Üniversitenin öğrenci yurtları 2 yada 4 kişilik odalardan oluşup, Kamera sistemi, İnternet ve binada güvenlik görevlileri bulunmaktadır. Üniversitenin yurt ücreti 70-200$ arasında olup ücret Yurt odalarının kalitesine ve kişi sayısına göre ve değişkenlik göstermektedir. Öğrenci yurtları ücretleri dönemlik olarak yatırılmaktadır.