Rusya hakkında genel bilgiler

Rusya 17 milyon kilometre karelik alanıyla Dünyanın en büyük ülkesidir. Dünyanın sekizde birini kaplar Asya ve Avrupa kıtalarına yayılmıştır. Çok milletli bir ülke olan Rusya, 143 milyonluk nüfusun %80 etnik kökeni Rustur. Fakat 150′den fazla etnik köken ile birlikte yaşar. Ülkenin resmi dili Rusçadır. Yaygın konuşulan yabancı diller İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca ve İtalyancadır. Rusya’nın resmi para birimi Rubledir. En büyük şehiri ve başkenti 11 milyonluk nüfusuyla Moskovadır. Rusya’da 1000′den fazla şehir bulunmaktadır. En büyük şehirleri Moskova, St. Petersburg, Nijni Novgorod, Kazan, Krasnodar, Novosibirsk, Rostov, Astrahan, Veliky Novgorod ve Saratovdur. Rusya hakkında genel bilgi tablosu aşağıdaki gibidir.

RESMİ ADRUSYA FEDERASYONU
BAŞKENTMOSKOVA
NÜFUSU145.300.000 (% 73 KENT’te, %27 KIRSAL’da )
YÜZÖLÇÜMÜ17.075.400
RESMİ DİLİRUSÇA
DİNHRİSTİYANLIK ( Ortodoks ), diğer ( islam,katolik)
PARA BİRİMİRUBLE
YÖNETİM ŞEKLİFEDERASYON ( Yarı başkanlık tipi )
TELEFON KODU+7
İNTERNET KODU.ru
ALFABEKiril Alfabesi
OKUMA YAZMA ORANI%99

Yukarda gösterilen tabloda Rusya hakkında genel bilgilere ulaşabilirsiniz.

Rusya’da inanç

rusya dinleri

Rusya çok dinli bir devlettir. 2012 yılında bir Rus gazetesinin yaptığı araştırmaya göre 143 milyon Rusya nüfusunun yaklaşık 60 milyonu Ortadoks olup ortodoks kilisesine bağlıdır. Rusya’da 9 milyona yakın müslüman yaşamaktadır. Yaklaşık 1 milyon budist, 200 bin hindu Rus vatandaşı bulunmaktadır 20 milyona yakın Rus vatandaşı ateistken, Rusya’da 40 milyona yakın Agnostik bulunmaktadır.

Rusya iklimi

Bütün Rusya’da orta karasal iklim hakimdir. 4 mevsim yaz kış ilkbahar son bahar olarak görülür. Her mevsim ortalama 3 ay sürer. Rusya’da yazları ortalama +25 derece sonbahar ortalama +10 +15 derece olan hava kışları -15′e kadar düşebiliyor.

Rusya Ulaşımı

Çok gelişmiş tren ağlarına ve kara yollarına sahiptir. Şehir içinde tramvay metro metrobüs otobüs gibi toplu taşıma araçları kullanılmaktadır.

Rusya Şehirleri

Büyüklük sıralamasına göre şehirler sıralaması ; Moskova, St.Peterburg, Ekaterinburg, Nijni Novgorod, Kazan, Volgorod, Rostov, Astrahan, Krasnodar.

Rusya Şehirlerini yakından tanımak için buraya tıklayın

Rusyada yaşam maliyetleri

Rusya’da genel olarak yaşam maliyeti düşüktür. Şehirlere göre yaşam maliyetlerini ele alacak olursak, Moskova ve St petersburg şehirlerinde yaşam maliyetleri, diğer şehirlere göre 2 kat daha maliyetlidir.

Rusya’daki bir çok ürünün Ruble fiyatlarını sizler için TL ye çevirdik.
Konaklama 
Rusya’da 1 odalı daire kirası aylık|  1500 – 2500TL
Bir dairenin elektrik, su ve doğal gaz toplam aylık tutarı  | 200-300TL
Sınırsız aylık ev interneti | 40-80TL (minimum 100 Mbps hızı)

Ulaşım
Metro | 3-5TL
Otobüs Minibüs | 3-4TL
Taxi | Km 3 TL

Gıda ve Market Fiyatları
Ekmek | 4TL
1 litre süt | 5TL
10 adet yumurta | 10TL
1 kg tavuk | 15TL
1kg kıyma | 40TL
1kg domates | 10TL
1kg elma | 9TL
1kg muz | 4TL
1litre meyvesuyu | 4TL
Şampuan | 10-15TL

Business lunch | 20-30TL
Mc Donald’s, KFC, Burger King menü | 20-30TL
Eğlence ve Genel Kültür
1 Sinema Bileti | 20-30TL
1 Saat Bilardo | 40-45TL
Kuaför Saç Kesimi | 50-150TL
1 Saat Bowling | 50-100TL
Aquapark | 100-150TL
Giysi
1 Jeans | 250-350TL
1 Tişört | 100-150TL
Spor ayakkabı | 150-350TL

Rusyada öğrencilik hayatı

Rusya’da öğrenci olmak, eğitimin yanında yeni yerler görmek, müzeler tiyatrolar konserler ve daha birçok aktivitelere katılma imkanı veriyor. Rusya üniversiteleri yabancı öğrenciler arasında her sene kültürel, sosyal, sportif turnuvalar ve yarışmalar düzenliyor.

Rusyada bir öğrencinin masrafı

Rusya üniversitelerinde okuyan bir öğrencinin ortalama aylık masrafı 250$-350$ arasındadır. Bu oran şehirlere ve öğrencilerin yaşayış tarzlarına göre değişmektedir.

rusya öğrencileri

Rusya’da kültür ve sanat

Dünyanın en iyi müze tiyatro ve operalarına sahip olan ülke büyük bir sanat mirasına sahiptir. Rus yazarları Dünya edebiyatında derin izler bırakmıştır. Birçok Rus yazarı Nobel gibi prestijli bir ödüle layık görülmüştür.

rusya kültür sanat

Rus mutfağı

Hayır demeyeceğiniz Rus yemekleri tatma fırsatı bulacaksınız.

rusya mutfağı
Türk ehliyeti Rusya’da geçerli mi?

Rusya’da Türk ehliyeti ile araç kullanabilirsiniz. 2014 yılının başında yürürlüğe giren kanuna göre yabancı ehliyetler ile Rusya’da mesleki olarak araç kullanımı yasaklanmıştır.

Rusya Hakkında Diğer Bilgilerrusya ordusu

Rusya Federasyonu toprakları 11 zaman dilimi boyunca uzanır. Bu kadar farklı zaman dilimine yayılabilmiş tek ülkedir.Bunun nedeni diğer ülkelere göre toprak yüzölçümünün fazla olmasıdır. Bu yüzden zaman dilimleri uzantısı 11 dilimdir. Rusya ; dünyanın en geniş topraklarına sahip ülkesi olmasına rağmen topraklarının %72’si boştur.En yüksek yeri ise 5630 m yüksekliğindeki Elbrus (El-Iruz) Dağıdır. En önemli nehirleri Volga ve don nehirleridir. Büyük şehirler genel nehir kıyılarında bulunmaktadır.

Madenler : Dünyanın 2. büyük kömür üreticisi olan Rusya’da çıkarılan diğer yer altı zenginlikleri olarak petrol ve doğalgaz yataklarının yanısıra demir, altın, mika, kurşun, çinko, bakır, grafit, alüminyum ve elmas önemli madenlerdir.Dünya demir rezervinin yaklaşık % 40’ı buradadır.

Rusya Temel ihraç ürünleri: Petrol ve yan ürünleri, doğalgaz, ağaç ürünleri, metaller, kimyasal maddeler, çeșitli endüstri ürünleri. Rusya hakkında genel gaz,(merkezi sistem)
Rusya Temel ithal ürünleri: Çeşitli tüketim ürünleri, makine ve ekipmanlar, şeker, ilaç, tahıl.(Rusya hakkında)

Rusya’da Teknik çalışmalar: Rusya Federasyonu, uzay çalışmalarında ABD ile yarış halindedir. İlk nükleer santralimizi Mersin/Akkuyu ‘da kuracaklardır. Kaynak ( Rusya hakkında )
Rusya’da Spor : Rusya Federasyonu spor alanında dünyada söz sahibi bir ülkedir. Spora her yıl büyük harcamalar yapılmaktadır.Buz hokeyi,Futbol, voleybol, güreş ve basketbol yaygındır. (kaynak : Rusya hakkında)
Rusya’da Tarım : Rusya topraklarının % 10’una yakın bir bölümü tarıma müsait durumdadır. Mevcut ekili alanlar, çayırlıklar, otlaklar ve meyve-sebze bahçeleri ülkenin ancak % 27’sini örtebilmektedir.
Rusya’da Endüstri : Rusya Federasyonu, sanayisi gelişmiş ülkeler arasında yer alır. Başlıca endüstri alanları çelik, makina, makina aletleri, çimento, kağıt, kimyevî maddeler ve otomobildir.Kürk endüstrisi ülkede bir hayli gelişmiştir. (Rusya hakkında)
Rusya’da Ormancılık : Ülkenin Avrupa bölümünde çam, köknar ve meşe, Sibirya tarafında sedir, karaçam ve köknar ormanları yer alır. Dünya kereste üretiminin % 20’sine yakın bir bölümü Rusya’ya aittir. (Rusya hakkında)
Rusya’da Hayvancılık : Rusya’da hayvancılık önemli bir geçim kaynağıdır. Sığır yetiştiriciliği , Küçükbaş hayvan besiciliği ve tavukçuluk yaygın olarak yapılır. Ülkenin Avrupa topraklarında ve batı Sibirya’nın bir bölümünde özellikle sütcülük gelişmiştir. Başlıca avalanan balıklar Balina, mersinbalığı, berlam, ringa, morina.(Rusya hakkında)

Rus Ordusu : Sovyetlerden sonra 1998 de hız kazanan Rus Ar-Gesi yeni silahlar üretti. Bilhassa Savunma Sistemlerinde dünyada ki en kalite füze sistemini kurdular. Nükleer güçteki füze ve denizaltıları caydırıcı olup tüm 1 milyon askeri personelden oluşmaktadır. (Rusya hakkında)

Rusya hakkında genel bilgiler bunlardır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir